Thursday, April 13, 2017

Język obcy – przedmiot szkolny, czy umiejętność? Dlaczego ma to znaczenie?

Nauka języka obcego często kojarzy nam się z siedzeniem w szkolnej ławce, nudnymi klasówkami i stresującymi egzaminami. Te specyficzne warunki oraz powolne postępy w nauce typowe dla większości placówek edukacyjnych sprawiają, że wielu zraża się do nauki języka obcego. Tymczasem języka można uczyć się efektywnie i z przyjemnością – trzeba jedynie zmienić swoje podejście.

Język obcy jako umiejętność

Kilkanaście lat powszechnej edukacji przyzwyczaiło nas do myślenia o języku obcym jako o przedmiocie szkolnym. A czym jest przedmiot szkolny? Obowiązkiem, który zmuszeni jesteśmy wypełnić. Przeszkodą, którą musimy pokonać. Czymś, co trzeba „zakuć, zdać i zapomnieć”. Ciężko przy takim podejściu efektywnie nauczyć się języka obcego, którym efektywne posługiwanie się jest umiejętnością, a nie przedmiotem szkolnym.

Gdy myślimy o mówieniu po angielsku czy niemiecku jako o umiejętności, nasze podejście i zachowanie ulega diametralnej zmianie. Umiejętność jest bowiem czymś, co ćwiczymy ciągle. Doprowadzanie jej do perfekcji jest bezterminowym celem, który realizujemy przez całe życie. Zdobytej wiedzy nie chcemy stracić i korzystamy z najróżniejszych sposobów na jej pogłębienie. No właśnie – ile znacie sposobów na naukę języka obcego?

Milion sposobów na naukę języka obcego

Pierwsze co zapewne przychodzi w takim momencie do głowy, to podręczniki. Dobry i ciekawy podręcznik to zdecydowanie doskonały przyjaciel każdego adepta języka obcego. Sposobów na doskonalenie umiejętności mówienia w języku obcym jest jednak mnóstwo i warto korzystać z jak największej ilości jednocześnie.

Wiele z tych sposobów to takie, które wcale nie kojarzą się ze słowem „nauka”, a jednak okazują się niezwykle pomocne w rozwijaniu umiejętności płynnego mówienia w języku obcym. To m.in. czytanie książek fabularnych w języku obcym, oglądanie filmów z napisami, czytanie newsów w języku obcym, poznawanie obcokrajowców, analizowanie tekstów zagranicznych piosenek, gry wideo, podróże, i wiele, wiele więcej. Czy kiedykolwiek przyszło wam na myśl, by uczyć się języka w taki sposób? Jeśli nie, koniecznie spróbujcie. Szybko odkryjecie, że rozwijanie umiejętności językowych może być niezwykle interesującą przygodą.

Internet – skarbnica językowej wiedzy 

Nie przypadkiem czytacie ten artykuł w internecie. To właśnie internet jest doskonałym miejscem do samodzielnego pielęgnowania umiejętności językowych. Możliwości jest tak wiele, że wyczerpujące ich opisanie wymagałoby poświęcenia im odrębnego artykułu. Do najważniejszych należy m.in. bogactwo materiałów audio i video dostępnych za darmo, podcasty edukacyjne, blogi językowe, zagraniczne portale newsowe i publicystyczne, serwisy społecznościowe (takie jak busuu), chaty, portale pozwalające na poznanie obcokrajowca i wzajemne nauczanie się języków, czy newslettery popularnych, internetowych nauczycieli. Do tego należy oczywiście dodać moc internetowych narzędzi, które wspomagają nauczanie – słowników kontekstowych, translatorów, fora pozwalające na uzyskanie pomocy itp. Jak widzicie, nawet samodzielnie można sobie doskonale poradzić w zgłębianiu umiejętności językowej za pomocą internetu. A sposobów jest tak wiele, że… nie sposób się znudzić :)

Samodzielnie i z nauczycielem jednocześnie?

Nie każdy ma jednak ochotę lub po prostu wystarczająco samodyscypliny, by uczyć się zupełnie samodzielnie. W takim przypadku ciekawym kompromisem mogą okazać się rozwiązania takie jak ten kurs angielskiego do samodzielnej nauki. W ramach takiego kursu nauka odbywa się w głównej mierze bez udziału nauczyciela. W regularnych odstępach czasu nauczyciel sprawdza jednak nasze postępy i kontroluje, czy wykonujemy wszystkie zalecone ćwiczenia. To dobry sposób na pogodzenie wolności w doborze metod nauki i regularności, którą dają lekcje z nauczycielem.

Bez względu na to, jakie metody wybierzecie, pamiętajcie, by myśleć o nauce języka jako o ciekawym doświadczeniu, a nie przykrym obowiązku. Wybierajcie metody, które najbardziej was interesują, i szlifujcie swoją umiejętność na swoich własnych warunkach. Szybko przekonacie się, jaką to robi różnicę!

No comments:

Post a Comment

Say something here!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...