Tuesday, February 9, 2016

Ciekawe Filmy do nauki angielskiego

Ciekawe Filmy do nauki angielskiego

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z konieczności poznawania języków obcych w XXI wieku. Uczymy się języków w różny sposób w zależności od swoich predyspozycji, zasobów finansowych , zainteresowań oraz czasu w jakim zamierzamy wykonać zadanie. Jednym ze sposobów nauki jest poznawanie języka poprzez oglądanie filmów.
Nauka języka przez oglądanie filmów  w oryginale to obok podróży do krajów gdzie używa się języka angielskiego na co dzień jest jednym z najlepszych sposobów  obcowania z  językiem angielskim  w jego postaci naturalnej. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że kino nie odzwierciedla prawdziwej rzeczywistości  ale  wiemy,  że filmy całkiem dobrze ukazują nam niektóre realne sytuacje życiowe. Nie mamy na myśli  posługiwanie się poszczególnymi słowami lub zwrotami w odpowiednim kontekście  ale także wymowę, intonację i mimikę, gestykulację charakterystyczną dla mieszkańców danego kraju .Komunikacja miedzy ludźmi to przecież nie tylko suche słowa złączone między sobą za pomocą odpowiednich  gramatycznych struktur językowych. Filmy obcojęzyczne są bardzo ważnym źródłem wiedzy o języku - pomagają wszystkim zrozumieć  kontekst kulturowy języka obcego i  to czego nie da się wyrazić słowami.
W Polsce  łatwiej  jest teraz  obcować z zagranicznym kinem w jego oryginalnej wersji. Ma to duży wpływ na coraz wyższy poziom znajomości języka angielskiego w naszym kraju. Nie jesteśmy skazani na oglądanie filmów z polskim lektorem. Tłumaczenie lektora często było tak złe, że   zamiast dostarczać rozrywki, stało się  źródłem kpin i nowych inspiracji dla wielu kabaretów. Byłoby idealnie gdyby powszechne było oglądanie angielskich filmów nie tylko bez polskiego lektora  ale również bez  napisów polskich. Nauka języka z filmów przynosi najlepsze efekty wtedy  gdy opanuje się już język na poziomie średnio zaawansowanym .W tym przypadku znamy już dobrze podstawowe struktury gramatyczne i słownictwo. Wtedy możemy już całkowicie czerpać przyjemność z oglądania filmów- rozwijamy  wtedy szybko swoje kompetencje językowe. Jeżeli zdecydujemy się na tę metodę nauki musimy mieć już solidne podstawy zdobyte dzięki wcześniejszej nauce - podaje Preply
Doskonały sposób nauki angielskiego z filmów i seriali to świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu np. w okresie jesienno-zimowym oraz w każdy wolny wieczór. Oto kilka wybranych filmów, które pozwolą nam podszkolić ć angielski  ale także umilą czas. Przedstawiamy filmy po angielsku, które można znaleźć w sklepie lub w Internecie.
Nie wystarczy jednak  po prostu obejrzeć dowolny film czy serial w obcym języku. Nie możemy oczekiwać , że nagle poznamy język i zwiększy nam się szybko zasób słownictwa. Na efektywna naukę języka angielskiego trzeba mieć odpowiedni sposób. Trzeba przyznać, że oczywiście częste i  aktywne słuchanie przynosi efekty. Należy jednak  sprawić, aby nauka angielskiego z filmów i seriali  była jeszcze bardziej skuteczna niż dotychczas i bardziej efektywna. Powinniśmy z każdego obejrzanego filmu wybrać kilka ciekawych dla nas słów lub zwrotów i zanotować je z przykładem oraz tłumaczeniem. Pozwoli to nam ciągle powtarzać te zwroty po zakończeniu oglądania filmu. Daje to bardzo dobre efekty.
Jednym z bardzo dobrych filmów jest dramat historyczny „Jak zostać królem”. Otrzymał on 4 Oskary – najwyższą nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej. Można znaleźć w nim dużo ciekawych słów i wyrażeń – bardzo pomocnych przy nauce języka. Film ten to również świetna nauka historii oraz poznawania zwyczajów panujących w tym okresie. Colin Firth w roli głównej jako Albert. Jego ojciec to król Jerzy V. Król często wypowiadał się na temat wynalazku jakim było radio. W filmie mówił o nim „To diabelskie urządzenie wszystko zmieni. Dawniej król musiał jedynie wyglądać dobrze w mundurze i trzymać się prosto w siodle. Dziś wchodzimy ludziom do domów i spoufalamy się z nimi. Nasza rodzina została sprowadzona do najpodlejszej profesji świata. Zostaliśmy aktorami”. Pojawienie się radia w domach wiele zmieniło. Nastąpiła era medialna. Monarcha nie miał prawa popełniać błędów. Musiał być odważny, charyzmatyczny i wspaniały pod każdym względem. Gdy okazuje strach lub słabość społeczeństwo myśli, że nie zasługuje na koronę. 
Albert nigdy nie marzył o tronie. Od najmłodszych lat mówiono mu ,że nie dorównuje starszemu bratu, Edwardowi, który szybko zjednywał sobie sympatię ludzi. Albert był inny – spokojny, zalękniony, o niskiej samoocenie a w dodatku jąkał się. Gdy Edward zrzeka się tronu aby ożenić się z  amerykańską rozwódką, Albert będzie musi zostać królem. Zarazem musi pokonać swoje ograniczenia. Pomoże mu w tym pewien ( uznawany jako dziwak) logopeda. Film świetnie zagrany, ze wspaniałymi dialogami oraz budującym przesłaniem.
Inny film to „Lepiej późno niż pózniej” amerykańska komedia z udziałem gwiazd takich jak : Diane Keaton, Jack Nicholson, Keanu Reeves. Harry  (Jack Nicholson) prowadzi wygodne życie. Jego partnerki są dużo młodsze od niego. Mogły być nawet jego córkami. Wszystko zmienia się ę podczas romantycznego weekendu z jego ostatnią dziewczyną. W willi na plaży Harry dostaje ataku serca i trafia  do szpitala pod opiekę bardzo przystojnego lekarza (Keanu Reeves). Ma zakaz przemieszczania się przez kilka kolejnych dni i musi pozostać w willi pod opieką matki dziewczyny (Diane Keaton), rozwiedzionej pisarki z dużymi sukcesami. Po czasie  okazuje się, że oboje mają ze sobą bardzo wiele wspólnych zainteresowań .
Bardzo dobra komedia z dowcipnymi dialogami. Otrzymała kilka prestiżowych  amerykańskich i nie tylko nagród filmowych. Oglądając  w wersji oryginalnej świetnie się bawimy a jednocześnie uczymy się poszczególnych zwrotów.
Następny film godny polecenia i obejrzenia w wersji oryginalnej to” Babel” – film z 2006 r. Aktorzy to między innymi: Brad Pitt , Cate Blanchet. Fabuła ma miejsce w czasach współczesnych - w 4 krajach : Maroko, USA, Japonii i Meksyku. Wszystkie historie są ze sobą związane. Film opowiada o losach pary amerykańskich turystów, rodziny z Maroka oraz niani opiekującej się dziećmi pary Amerykanów i japońskiej dziewczyny. Film był nominowany do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes. Zdobył też nagrodę za najlepszą reżyserię i nagrodę jury ekumenicznego oraz Złoty Glob za najlepszy film w kategorii dramat i Oscara dla najlepszej muzyki.
Inne filmy godne polecenia ze względu na naukę języka angielskiego to : „Angielski Pacjent”, „Nędznicy”, „Smażone zielone pomidory”.
Uczmy się języka angielskiego różnymi sposobami. Oglądając filmowe wersje obcojęzyczne zapamiętujemy wiele zwrotów ale także poszerzamy swoją wiedzą ogólną.
Autor: Preply.com. Zapraszamy na intensywny angielski, Warszawa czyli kurs angielskiego w m.in w Warszawie na platformie Preply - szybko i intensywnie.

2 comments:

  1. Ja na prxykład oglądam angielskie youtuberki,aby poznać bardziej język angielski. Bardzo mi to pomaga.

    ReplyDelete
  2. Ja słucham też na youtubie dużo, dzięki temu się osłuchuje i niektóre słowa same wpadają do głowy

    ReplyDelete

Say something here!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...