Monday, December 7, 2015

Że co? Powtórz! Coś nie łączy! Co powiedziałeś?


Hello! How are you after the weekend? Is everything OK? How is life?

Dzisiaj kilka randomowych słówek... głównie związanych z ICT (czyli Information and Communication Technology), ale nie tylko.

Kiedy byłem w latach 90-tych po raz pierwszy w UK, byłem zdumiony tym, jakie mnóstwo ludzi korzysta z telefonów komórkowych... Dzisiaj, telefon komórkowy to zupełnie oczywista sprawa; wszyscy nieustannie z kimś rozmawiają, szukają czegoś w Internecie, wykorzystują milion aplikacji w wypasionych smartfonach... Niesamowite, jak kilka dekad zmieniło świat pod względem technologii i komunikacji.

Przewodni zwrot na dzisiaj brzmi tak:Zwrot ten jest przydatny, szczególnie w rozmowach telefonicznych. Czasem nasza rozmowa jest nieco utrudniona, ponieważ słyszymy jakieś trzaski 'na linii', albo zrozumienie kogoś jest skutecznie zakłócone przez hałas w tle. Zwrot "Come again?" oznacza "Jeszcze raz proszę?" - czyli zamiast pięknego pytania, które jest absolutnie poprawne, można wyrazić się krótko i praktycznie mówiąc "Come again?"

Chciałby jeszcze do dzisiejszego zestawu słów/zwrotów dorzucić kilkak innych związanych z ICT. Czy wiesz jak powiedzieć o tym, że Twój komputer się zawiesił, czyli mówiąc inaczej 'ma awarię', ponieważ oprogramowanie/system nie działa poprawnie? Możesz wtedy wykorzystać słówkoI powiedzieć:
  • My computer has just crashed.
Jeśli komputer działa poprawnie, tylko 'nie wyrabia' się z jakiegoś powodu z obsługą programów, z których korzystasz i na jakiś czas 'zamraża' wszystko, co dzieje się na monitorze... można wówczas powiedzieć:
  • "My computer froze for a while but all is fine now."
My questions to you:
  • Why do computers crash?
  • How often does your computer crash?
  • What do you do when your computer freezes?

No comments:

Post a Comment

Say something here!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...