Monday, October 5, 2015

Kochamy czasowniki frazowe, nieprawdaż?

Coś, co rodowici użytkownicy języka angielskiego wysysają, że tak powiem, z mlekiem matki... obcokrajowcy uczący się języka angielskiego zaczynają wkuwać po kilku latach nauki tego języka :) Dlatego też niektórzy uczący się języka - powiedzmy dwa lata - wyjeżdżając do kraju, w którym język angielski jest językiem ojczystym, doznają niemałej frustracji, kiedy okazuje się, że nie potrafią zrozumieć, co się do nich mówi... Pomijam cały szereg różnych aspektów, które są charakterystyczne dla każdego języka używanego w wersji 'native', ale jednym z tych aspektów jest też to, że rodzimi użytkownicy języka tworzą wypowiedzi z dużą ilością czasowników frazowych...Przypomnę, że czasownik frazowy, to czasownik, któremu towarzyszy jeszcze kolejne słówko, które często diametralnie zmienia jego pierwotne znaczenie... Znajomość często używanych czaswoników frazowych pozwala na 'rozkodowanie' sporej części tego co słyszymy lub czytamy, dlatego warto te czasowniki z przejęciem studiować.

Dzisiaj kilka podstawowych zupełnie czasowników frazowych, które składają się nie z dwóch elementów, jak pisałem wyżej (bo takich jest zdecydowana większość), a z trzech elementów :) I tak na przykład czasownik 'look' oznacza 'patrzeć', ale kiedy dorzucimy do niego dwa słówka 'forward to', to znaczenie zmieni się na 'oczekiwać czegoś z niecierpliwością'... Czyż nie jest to wspaniałe? :)

Drugim z kolei czasownikiem jest 'put' - czyli 'położyć', ale w postaci 'put sb in for sth' oznacza 'wkręcić kogoś w zadanie, które często jest dla kogoś za trudne'. W moim zestawie czasowników jest też frazowy 'put up with', który oznacza 'radzić sobie z'.

Inny czasownik 'cut' sam w sobie oznacza 'ciąć' - ale jeśli dorzucimy do niego 'down on sth' zmieni znaczenie na 'zredukować'.

Ostatni z pięciu zaproponowanych dzisiaj czasowników 'make up for sth' oznacza 'zrekompensować' lub 'zadośćuczynić', podczas gdy sam czasownik 'make' oznacza robić :)

Answer my questions with these three-part phrasal verbs!No comments:

Post a Comment

Say something here!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...