Thursday, June 25, 2015

Umiesz pisać? To pisz... egzamin maturalny - tworzenie wypowiedzi pisemnej

Hello! Dzisiaj zapraszam do przeanalizowania zadania związanego z tworzeniem wypowiedzi pisemnej. Natknąłem się ostatnio na jedno z zadań zaproponowanych przez Pearson Central Europe, które brzmi:

Wróciłeś właśnie z grupowego wyjazdu wakacyjnego w góry. Napisz e-mail do swojego kolegi/koleżanki z Anglii, w którym podzielisz się wrażeniami z wyjazdu.

  • Napisz, jak długo trwał wyjazd, i dlaczego się na niego zdecydowałeś/aś.
  • Zrelacjonuj najciekawsze zdarzenie w trakcie twojego pobytu w górach.
  • Opisz osobę,  z którą się zaprzyjaźniłeś/aś w trakcie wyjazdu.
  • Zaproś kolegę/koleżankę do Polski i zaproponuj mu/jej termin przyjazdu.
A tutaj moja skromna sugestia tekstu, który można wyprodukować :)


Hi Frank,
I’ve just come back from a holiday in the mountains. The trip I was on lasted one week and I had decided to go for it because I had never been to the Bieszczady mountains. Before I decided to go I had heard so many people who are in love with these mountains that I finally decided to check them out myself.
I would like to tell you about quite a few adventures I had there, but I will tell you more once we get together on Skype. Now, I would just like you to know that when I was there I, absolutely by accident, was a witness of a dangerous incident. While we were hiking in the mountains,  we suddenly saw an approaching bear. It was huge and not very far away from us. We panicked and didn’t know what to do. We froze and whispered to one another our ideas. Then we decided to pretend we were not there and you know what… it worked! The bear ignored us and withdrew into the forest. 
One more thing… when I was in Bieszczady, I met a wonderful girl there. Her name is Monika… She is my age and I think I fell in love with her. We were friends throughout the holidays… but on the last day of my stay there I just knew I wanted to spend more time with her. We decided to meet up again in a week!
Ok, Frank… Now, another important thing. I’d like you to come to Poland and spend a week with me here. I know you will have no work in July. Do you think you could come and visit me? 
Looking forward to hearing from you!
Best regards,
XYZ

Jakieś komentarze? Pomysły? Uagi? Piszcie! 

No comments:

Post a Comment

Say something here!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...