Wednesday, May 6, 2015

Rozmowa wstępna. Jak odpowiedział(a)byś na to pytanko?

Wyobraź sobie, że dzisiaj wchodzisz na ustny egzamin maturalny z języka angielskiego i pierwsze pytanie, które słyszysz podczas tzw. rozmowy wstępnej brzmi:

What makes football so popular in the whole world?

Jak sobie radzisz? Czy bez problemu odpowiadasz w sposób płynny, logiczny i bezbłędny zjednując sobie od razu szanowną komisję egzaminacyjną? W końcu liczy się pierwsze wrażenie, choćby każdy się zapierał... Faktem jest, że oceniane jest wykonanie dopiero kolejnych poleceń... ale to właśnie ta niby bezpunktowa rozmowa wstępna już w sumie wpływa w sposób podświadomy na Twoją ocenę. Nie czarujmy się... pierwsze wrażenie, pierwsze konstrukcje, pierwsze wypowiadane słowa, konstrukcje i zdania mogą już pozwolić Ci wjechać albo na drogę gruntową tego egzaminu, na drogę ekspresową lub na autostradę :)

UWAGA! Nie zapominajmy, że jest to jednak tylko rozmowa wstępna, więc nie ma się co rozkręcać za bardzo, ale ważne jest jak krótko, zwięźle, na temat i w jak najlepszym wydaniu odpowiesz na pytania.

Moja sugestia odpowiedzi na to pytanie wygląda tak:

I believe these are the famous names and their feats that attract so many fans all around the world. We can admire world famous stars on a football pitch. People love watching celebrities and the way they play. Football is also so popular because there is huge money involved in this business.


4 comments:

 1. I don't think it's popular in every country. For ex in Norway there's no team, moreover, they are popular like polish team on MUNDIAL but they don't mind like polish. They do what they are good at, not like polish- waste milions zlotys for it and aren't getting better anyway... (don't get better?)

  ReplyDelete
  Replies
  1. ok, Kinga... Norway may not have its team, but does it mean football is not popular there? Perhaps someone from Norway could leave their opinion here :) [getting better - if you want to talk about the process as it's happening now] BTW: Do you like football? Do you watch it? What about your bf?

   Delete
  2. I used to play basketball when I was younger but I was never keen on football

   Delete
  3. I guess I prefer table tennis and chess... by the open window :)

   Delete

Say something here!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...