Wednesday, May 20, 2015

Dzisiaj zdajesz ustny... Wchodzisz do sali, siadasz... i słyszysz takie pytanie... Co masz ciekawego do powiedzenia?

Wyobraź sobie, że dzisiaj wchodzisz na ustny egzamin maturalny z języka angielskiego i pierwsze pytanie, które słyszysz podczas tzw. rozmowy wstępnej brzmi:

What problems might homeless people create for a local community?

Jak sobie radzisz? Czy bez problemu odpowiadasz w sposób płynny, logiczny i bezbłędny zjednując sobie od razu szanowną komisję egzaminacyjną? W końcu liczy się pierwsze wrażenie, choćby każdy się zapierał... Faktem jest, że oceniane jest wykonanie dopiero kolejnych poleceń... ale to właśnie ta niby bezpunktowa rozmowa wstępna już w sumie wpływa w sposób podświadomy na Twoją ocenę. Nie czarujmy się... pierwsze wrażenie, pierwsze konstrukcje, pierwsze wypowiadane słowa, konstrukcje i zdania mogą już pozwolić Ci wjechać albo na drogę gruntową tego egzaminu, na drogę ekspresową lub na autostradę :)

UWAGA! Nie zapominajmy, że jest to jednak tylko rozmowa wstępna, więc nie ma się co rozkręcać za bardzo, ale ważne jest jak krótko, zwięźle, na temat i w jak najlepszym wydaniu odpowiesz na pytania.

Moja sugestia odpowiedzi na to pytanie wygląda tak:

The homeless could pose such problems as loitering, the sense of safety could be lowered, potential mugging incidents or theft cases. Groups of homeless people could also be problematic in terms of spreading diseases. That's why local governments should do their best to help these people.

6 comments:

 1. This is comfortable for me... When I see people in front of the shop or simillar place I'm confused... Are they really homeless or just working for someone else? This is a crazy part of the world, if you want to change your life you do this. You don't count on others on the street...

  PS jaka jst roznica miedzy for me / to me? kiedy jedno a kiedy drugie?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Do you think you will never need anybody's help? Do you think you'll always be able to control things in your life? Hmmm... I doubt it... I guess once you trust in yourself too much... you can be easily lost in life and what then...? Won't you need others to help you sort things out? I am not so sure about it.

   Take a look here to find out about the difference between for/to me: https://www.youtube.com/watch?v=Cv9afxcMXGA Is this any clearer?

   Delete
  2. There are meny organizations which could help the people, I won't change my opinion. If you really need a help you will find it but never on the street (If you will meet a rich good person you'll be just a lucky one but this is not the solution)

   Delete
  3. So you have to agree that, in fact, you need other people's help :) Am I right?

   Delete
 2. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete

Say something here!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...