Thursday, April 30, 2015

What are you a wizard at?

My son is a wizard at maths... Here's his YT channel if you're interested. I guess, if you have any problems with maths, you can try to get in touch with him and I'm sure, he'll help you with your task!

Słowo 'wizard' oznacza 'czarodzieja'... ale w angielskim często można usłyszeć, że ktoś jest 'wizard at sth' - czyli 'jest specem od czegoś'. Fajne nie?

Stąd  i moje do Was pytanie:
What are you a wizard at?

Inne słówko, które chciałbym teraz przywołać, to 'chase'. Na pewno obiło się Wam o uszy, czy to w grach, tzw. ścigałkach :) czy może w amerykańskich filmach pełnych akcji... Chodzi o słowo 'ścigać, gonić'... To słowo przyszło mi na myśl, kiedy myślę o stan uzbrojenia naszej ojczyzny... i nie daj Bóg, jakiejś konfrontacji z szalejącym dzisiaj na wschodzie naszym krwisto-czerwonym sąsiedzie... Słówko to pojawia się w zacnym zwrocie 'a wild goose chase' (dosł. 'pogoń za dzikimi gęśmi)..., co po polsku miałoby swój odpowiedni w powiedzeniu 'z motyką na słońce'... - bo tak niestety mi się kojarzy nasza gotowość do walki, w razie bezpośredniego konfliktu zbrojnego ze wspomnianym niechlubnym sąsiadem.

Inne słówko, warte poznania, to 'creditworthiness' czyli 'zdolność kredytowa'. Nie mam zamiaru korzystać z kredytów... ale wkontekście franka szwajcarskiego wpadł mi do głowy ten wyraz, więc się ochoczo z Wami nim dzielę.

Kolejny - tym razem - zwrot, to 'level playing field'... Świat jest dzisiaj często tak zamotany, że brakuje nam bezpiecznego pola (field), gdzie moglibyśmy działać w zdrowym i uczciwym klimacie. Dlatego napatoczył mi się ten zwrot 'level playing field' - czyli sytuacja, która jest zdrowa i fair dla wszystkich. Jest teś przydatny zwrot 'to be on the level with sb', który oznacza 'być z kimś uczciwym', bo samo 'level' to nic innego jak równość... w tym sensie 'szczerość'.

Na koniec jeszcze trzy fajniutkie zwrociki :)

  1. to take on board - wziąć coś na warsztat, do przemyślenia
  2. to think outside the box - być kreatywnym
  3. without a trace - bez śladu

Let's talk... Any comments?

No comments:

Post a Comment

Say something here!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...