Friday, January 30, 2015

How do you get inspired?

Source: http://tinyurl.com/o8ulom5

Która z umiejętności - w sensie bardzo ogólnym - jest dzisiaj bardzo ceniona na rynku... nie tylko pracy? Dzisiaj jest sporo osób, które mają skończone to czy tamto...

Niewiele jednak osób ma to coś, o którym chcę dzisiaj powiedzieć parę słów...

Jaka to umiejętność, dzięki której możesz się wyróżnić? Sam staram się ciągle rozwijać to coś, ale nie jest to takie proste... Są co prawda różne techniki, ćwiczenia i sposoby na doskonalenie czy rozwijanie tej umiejętności... ale całe mnóstwo bieżących spraw i codziennych zwykłych czynności często skutecznie zapobiegają wzrostowi w tym właśnie kierunku...

Ale o czym ja tu właściwie gadam? No właśnie... o kreatywności... Skąd biorą się dzisiaj najrozmaitsze produkty i usługi na rynku? Dlaczego dowiadujemy się co i rusz, że wchodzi na rynek taki czy inny produkt, który staje się przełomowy... Podobnie z usługami... Dzisiaj już nic nie jest tak proste, jak niegdyś... Kupując produkt lub usługę kupujemy często wiele rzeczy, które nie do końca da się kupić 'normalnie', takich jak prestiż, szacunek, zadowolenie, satysfakcję, ale często też dodatkowe powiązane ciekawe usługi i kolejne produkty... Wiele z owoców kreatywności sporej rzeszy osób nie zdaje 'testu odbioru' produktu lub usługi z najróżniejszych powodów, ale część z powodzeniem trafia na rynki i kreatywność zaczyna się opłacać, spłacać itp.

Dlatego dzisiaj pytam:

How do you get inspired? 

What are the situations, contexts, places and whatever else that could make you feel inspired to create something? In other words, when and where are you most creative? What works for me doesn't have to work for you... Here's a list of my 'creativity prone' contexts... I get inspired when I...

 • read a good book...
 • listen to good music...
 • meet interesting people...
 • visit interesting places...
 • ride a bike...
 • drive a car...
 • am alone in a remote place...
 • am at one with nature...
 • have time... 

What about you?5 comments:

 1. I get inspired when I meet interesting people as I believe that "everyone you will meet knows something you don't". Thanks to a conversation one might learn about something new and get some perspective. Thats why I get inspired by open-minded, positive and brave people.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Indeed... meeting interesting people is what I love too. I'd ask them a hundred questions to learn more from them! It's interesting that there are so many great people around and we don't ask them questions!? Why? This thought of yours makes me aware one more time that as many people there are as many points of view they have... Now imagine what potential it is if used in some systematic and creative way! Would you say that you are inspired by someone every now and then?

   Delete
  2. Yes. In my opinion every person I come across might broaden my horizons. The key is to respect the fact that one can be even a far cry from us and they have all right to be like that.
   Few weeks ago I finished reading Malala Yousafzai's book (the present from my brother:)). Feels as if I had met her. I found that very inspirational as in her story she emphasies the fact that all her strenght to fight for women's right to education comes from reading, talking and admiring open-minded and itelligent people.

   Delete
 2. I get inspired when I'm in good mood and when I have power to do sth useful or earn money hahaha

  ReplyDelete
  Replies
  1. Cool! I hope you're often in a good mood and can often make money!

   Delete

Say something here!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...