Friday, February 7, 2014

matura ustna: rozmowa wstępna 7 (nauka i technika, świat przyrody)Zapraszam na serię powtórkową przed maturą ustną 2014 :)

Dzisiaj proponuję przyjrzeć się kilku przykładowym pytaniom z rozmowy wstępnej na maturze ustnej z języka angielskiego. Mam nadzieję, że moje przykłady pomogą Wam ogarnąć przygotowania do egzaminu!


  • Egzaminujący: Tell me about a machine you would like to be able to operate.
  • Zdający: I've always been interested in helicopters and I think it's an example of a great machine which I would like to operate. You need to know how to control the collective (wałek zbiorczy), the throttle (przepustnica), the cyclic (drążek skoku okresowego) or the rudder (ster) just mention a few things.  
  • Egzaminujący: What natural resources do you try to save every day?
  • Zdający: I try to save water every day. How? Well, I open taps only when I need water unlike many people who let water flow regardless of whether they need it or not. I always control the stream of water when I a do the washing or clean my teeth or shave. I just turn the tap off when I don't need water and it's the easiest way to save this valuable resource for me.
  • Egzaminujący: What do you do to keep your local neighborhood clean? 
  • Zdający: Not much, to be honest, but whenever I can, I collect some litter and take it to the nearest  bin. I don't do much, but I think it's due to the fact the local government doesn't do enough to inform and encourage people to help each person's local neighborhood clean.


Do you have any questions? 
Comments? 
Please share what you think!

No comments:

Post a Comment

Say something here!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...