Friday, August 30, 2013

Jak ważne jest rozwijanie umiejętności słuchania w nauce języka obcego?

Pytanie proste... Odpowiedź w zasadzie także, ponieważ właściwie uczymy się języka obcego po to, żeby w sumie słuchać i mówić... Bardziej zaawansowane sprawności takie jak czytanie i pisanie pozostają nadal trochę z boku :)

Można też powiedzieć, że właściwie nauka języka powinna zaczynać się od słuchania... Jeśli przyjrzymy się temu, w jaki sposób małe dzieci zaczynają swoją przygodę z językiem ojczystym, to zauwazymy, że żadne dziecko nie zaczyna od gramatyki, czytania, pisania, ani nawet od mówienia. Pierwszą sprawnością z jaką musi sobie poradzić mózg każdego malucha, to osłuchanie się...

Dopiero po pewnym czasie, kiedy mózg, że tak powiem jest 'osłuchany', dziecko zaczyna powoli składać pewne dźwięki, najpierw bardzo ogólne, potem charakterystyczne dla języka ojczystego... Podobnie jest z przyswajaniem języka obcego... Żeby móc dobrze mówić, trzeba najpierw dołożyć wszlkich starań, by jak najwięcej słuchać. Bez odpowiedniego osłuchania pojawiają się zagrożenia takie, że nie będziemy ani dobrze mówić, ani pisać.

Dlatego w tym krótkim poście zachęcam wszystkich uczących się języka obcego, a szczególnie angielskiego :) do intensywnego słuchania, najlepiej non-stop.

Nie musisz nie wiadomo jak mówić... i nie warto się tym zamartwiać... Jednak dołóż wszelkich starań, żeby zawsze czegoś słuchać z większym lub mniejszym zrozumieniem :) Mówienie przyjdzie niejako w sposób naturalny po odpowiednim osłuchaniu się. Dlatego, jeśli dopiero zaczynasz naukę języka, nie zmuszaj się do mówienia jak Anglik czy Amerykanin od pierwszej lekcji :)

Co ciekawe... duża dawka mówienia nie gwarantuje Ci biegłości w danym języku... słuchanie natomiast jak najbardziej.

Powiedziałem wcześniej, że warto słuchać jak najwięcej... I zgadza się :) Jednak teraz dopowiem, że jeśli chcesz deko przyspieszyć swoją edukację językową, to warto też zainteresować się odrobinę tym czego słuchasz... Musisz się deko wytężyć i chcieć zrozumieć o czym jest mowa. W miarę słuchania od bardzo ogólnego zrozumienia tekstów, będziesz przechodzić do szczegółów. Warto zwracać uwagę na nowe słówka, na używane zwroty... i je sobie gromadzić, powtarzać i zapisywać... na kartce i w pamięci :) Dlatego nie bez znaczenia jest też twoje nastawienie, chęć słuchania na tematy różne...

Dlatego raz jeszcze zachęcam... Słuchaj ile się da i staraj się zainteresować tym co 'leci' w tle :) Nie stresuj się, jeśli wszystkiego od razu nie rozumiesz... Nauka języka to nie wykopanie dołka... to długi ale fascynujący proces, w trakcie którego nie wolno się zniechęcać. Trzeba wykazać się cierpliwością starając się zaprzyjaźnić z dźwiękami w obcym języku w relaksującej atmosferze :)

Czego słuchać?

Cóż, dzisiaj jest cała masa stron internetowych, gdzie znajdziesz mnóstwo nagrań do ściągnięcia, do słuchania 'on line', albo - jeśli masz trochę grosza - do kupienia :)

Osobiście polecam cały wachlarz stacji radiowych BBC. Tutaj link do stacji radiowych BBC: http://www.bbc.co.uk/radio/#stations a tutaj link do TV: http://www.livestation.com/


No comments:

Post a Comment

Say something here!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...