Friday, June 14, 2013

wycieczki gramatyczne: rzeczowniki

Rzeczowniki w angielskim są niezwykle student-friendly :) Nie musimy się specjalnie martwić o całą masę rzeczy, o których trzeba pamiętać, np. w języku polskim. Wynika to z faktu, że angielski nie jest już (jak u swoich początków) językiem fleksyjnym.

Angielski ma mnóstwo łatwych w użyciu rzeczowników. Dzięki temu, że nie ma w angielskim końcówek fleksyjnych nie musimy się martwić o przypadki i głowić się czy powiedzieć, np. ludzie, z ludźmi, o ludziach, ludzi, ludziom, itp. W angielskim mamy piękny rzeczownik 'people' i wszystkie wspomniane polskie przykłady z trudnymi końcówkami załatwiamy w angielskim na jedną modłe, czyli: people, with people, about people, itd... wszędzie wystąpi jedna forma 'people'. Czyż to nie piękne?

Poza tym, rzeczowniki angielskie mają tzw. 'natural gender' a nie 'grammatical gender'. Oznacza to, że w angielskim nie musimy martwić się o rodzaj rzeczownika w sensie, jaką gramatyczną końcówkę dolepić do rzeczownika, żeby wyszła forma - na przykład żeńska, tak jak w polskim: ta kobieta... Słowo 'kobieta' ma rodzaj żeński w polskim, ponieważ kończy się na gramatyczną końcówkę 'a', dlatego polski jest trudny, bo żeby powiedzieć 'this woman', trzeba wiedzieć, że jest to rzeczownik rodzaju żeńskiego i musimy dobrać gramatycznie zgodny zaimek wskazujący 'ta'... nie powiemy przecież 'ten kobieta' :)

Może długawo się tutaj rozwinąłem, ale jakoś tak wyszło... a wszystko to, żeby pokazać jak przyjemny jest język angielski... w angielskim mamy 'natural gender', czyli wszystko co jest 'płci żeńskiej' jest rodzaju żeńskiego - bez kombinowania z końcówkami; wszystko to 'co jest płci męskiej' jest rodzaju męskiego, i tyle... żadnych końcówek!

Czyli chcąc powiedzieć "ta kobieta", "tę kobietę", "tą kobietą" nie martwimy się o te wszystkie 'ę, ą' i inne dziwności... walimy prosto 'this woman'.... i wszystko...

Dobra, rozgadałem się... Na dzisiaj tyle :)

4 comments:

 1. Wycieczki gramatyczne są świetne!Poproszę o jak najwięcej-bardzo pomagają w nauce:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dzięki kadetos :) Cieszę się, że Ci się podoba ta tematyka. Dołącz do Followersów bloga, będzie mi miło :)

   Delete
 2. Dołączyłam do Followersów bloga już jakiś czas temu:)

  ReplyDelete
 3. Tym bardziej mi miło :) Dzięki. Zostawiaj częściej komentarze, pytania, itp. Można się sporo dowiedzieć mając konkretne pytania na różne gramatyczno-leksykalne tematy :)

  ReplyDelete

Say something here!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...