Saturday, June 1, 2013

wycieczki gramatyczne: przedimek określony THE (1)

Dzisiaj zapraszam na pierwszą wycieczkę po przedimku określonym 'the'. Co to za cudo? Jest to wyraz, którego używamy - bez wzlędu na rodzaj (męski, żeński, nijaki) i liczbę (pojednyncza, mnoga) - przed rzeczownikami w języku angielskim.

Nasz obiekt zainteresowania wygląda więc tak w praktyce:
 • the house
 • the cars
 • the years
 • the sun
Kiedy właściwie używać przedimka 'the'? Chcę tutaj powiedzieć o kilku podstawowych sytuacjach, o których warto wiedzieć:
 • Po pierwsze, przedimek 'the' stawiamy przed wszystkimi rzeczownikami, które są w jakiś sposób specjalne, szczególne, oryginalne, np. the sun, the moon, the earth, the sky.
 • Po drugie, kiedy w kontekście dany rzeczownik wspominany jest po raz kolejny, np. I have bought myself a nice car. The car set me back PLN 120.
 • Po trzecie, przed rzeczownikami, które są w jakiś sposób określone, np. Do you see the man in a whit suit? I want to tell you about the woman who I met in 1997.
 • Po czwarte, przed rzeczownikami, które opisane są przymiotnikami w stopniu najwyższym, np. This is the best car I have seen.
 • Po piąte, przed rzeczownikiem, który natychmiast potrafią zidentyfikować rozmówcy w danej sytuacji, np. I have to go the kitchen to make some sandwiches. (Jeśli w danym miejscu jest jedna kuchnia, a najczęściej tak jest.); żona do męża: Have you brought the bags from the car? (zakładamy, że małżonkowie rozmawiają o wiadomych im torbach z ich własnego samochodu).
To tyle na tę chwilę. Wrócę do tematu w kolejnym poście. :) Zapraszam do ćwiczonka tutaj :)
  

4 comments:

 1. Temat, który staje się bardzo bardzo popularny o tej porze roku szkolnego :) A i jeden z moich ulubionych :) Witaj po przerwie, Rafale :) Jak Ci się podobał Theoforos w czwartek? :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hello, hello. Long time no see ;) Zaprawdę... 'the' jest intrygującym osobnikiem... A co do Theoforos, to niestety musieliśmy wyjść po kilku kawałkach - żałuję... A Ty coś więcej na ten temat chcesz powiedzieć?

   Delete
  2. No to żałujcie :) Ksiądz Jacek to ten, któremu wiele zawdzięczamy i po którym nasz Maluch ma drugie imię :) Rozkręcił naszą Franciszkową wspólnotę, przenieśli go do Łomży i teraz tam daje czadu :) Oni mają uwielbienia w Łomży, naprawdę polecamy, żeby się przejechać, bo warto... W tym roku kolejne rekolekcje z xJ i mam nadzieję, że finansów wystarczy, by się na nie wybrać. Jeśli nie macie planów to polecamy. Ma powstać diakonia, która będzie się opiekować dziećmi, a chyba sporo dzieciaków będzie w tym roku :)

   Delete
  3. Tak, kojarzę x Jacka... Widzę, że charyzmatyczny człowiek... Co do planów... to mamy i to sporo, ale dzięki... będę pamiętał :)

   Delete

Say something here!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...