Monday, May 27, 2013

wycieczka gramatyczna: przedimki nieokreślone (1)

Hello! Zapraszam dzisiaj na pierwszą wycieczkę gramatyczną, której celem są:

PRZEDIMKI


W angielskim jest kilka przedimków i dzieli się je na dwie grupy...

Dzisiaj przyjrzymy się ogólnie przedimkom nieokreślonym. Generalnie trzeba powiedzieć, że przedimki - obojętnie jakie - stawia się przed rzeczownikami, np. a boy, a girl. Oczywiście, jeśli rzeczownik jest opisany jakimś przymiotnikiem, to - tak jak po polsku - przymiotnik jest przed rzeczownikiem, a przed wszystkim jest odpowiedni przedimek, np. a handsome boy, a beautiful girl.

Wycieczka o przedimkach będzie trwała w kolejnych postach... Nie sposób jest wszystko wyjasnić w jednym poście :) Ale może - tak jak na wycieczce - lepiej jednorazowo zobaczyć mniej, a dokładniej :)

Podczas dzisiejszego wypadu chcę jeszcze powiedzieć, że przedimka 'a' uzywa się przed słowem, które zaczyna się na spółgłoskę, np. a car, a house, a doll, a big car, a brown house, a small doll. Natomiast przedimek 'an' występuje przed słowami zaczynającymi się na samogłoskę, np. an apple, an eye, an open window. Ciekawostką jest to, że przedimka 'an' używamy także przed słowami zaczynającymi się na, tzw. 'głuche h', np. an hour (w tym słowie nie wymawiamy 'h'); dla porównania: a husband, a hot-dog, a house.

Przedimek 'an' wsytępuje także często przed różnego rodzaju skrótowcami, gdzie pierwszą literkę często odczytuje się tak, jak wymawia się ją w alfabecie, np. an FBI agent, an HBO series...

No i na koniec dzisiejszej wycieczki... w odróżnieniu od innych języków, w angielskim są dwa nieokreślone przedmki 'a' i 'an' i stawiamy je wg zasad wspomnianych wyżej, a nie wg podziału na płeć rzeczownika :) To duże ułatwienie, w porównaniu np. do hiszpańskiego :)

W następnym poście... ciąg dalszy nt. przedimków.

4 comments:

 1. Ja nie mam pytania. Chciałam tylko napisać, że podoba mi się ten post. Więcej takich( o gramatyce) proszę!
  Pozdrawiam!;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. A dzięki, dzieki. Cała przyjemność po mojej stronie! :) Będzie takich wiele :)

   Delete
 2. "small dall", I haven't found "dall" in any dictionary... But as you know I'm blind:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks :) Life would be a disaster without your discerning power. BTW: You should change your nick to 'piercing-eyed man' :) Thanks again.

   Delete

Say something here!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...