Wednesday, May 29, 2013

wycieczka gramatyczna: przedimki (3)

Jedziemy dalej z przedimkami :) Na dzisiaj zaplanowałem krótką opowieść o tym, kiedy właściwie NIE używać przedimków a/an...

Jeśli zapamiętacie kilka podstawowych zasadek, już będzie bardzo dobrze :) OK, ... więc na pewno przedimki a/an nie pojawiają się przed rzeczownikami w liczbie mnogiej, np. eggs, cars, men, women, houses, itd.

Poza tym, nie stawia się przedimków a/an przed rzeczownikami niepoliczalnymi, tzn. takimi, które nie mają liczby mnogiej... a jest takich kilka w angielskim, np. milk, water, powder, meat, itp.

Nie wolno używać a/an przed nazwami posiłków... mówimy I had breakfast. I am having lunch now. I will have dinner later and supper before I go to bed. Wyjątek... (bez wyjątków byłoby bardzo smutno) stanowią te posiłki, które opisane są przymiotnikiem, np. a good breakfast, a terrible lunch, a gourmet dinner, itp.

Jest jeszcze jedna sytuacja, kiedy stawia się a/an przed posiłkami... Otóż, jeśli posiłek ma być z jakiegoś powodu wyjątkowy... też trzeba wrzucić a/an, np. I will have a lunch with President Komorowski tomorrow.

No comments:

Post a Comment

Say something here!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...