Wednesday, September 19, 2012

Kitchen utensils: whisk

I feel I need to discuss a very serious word today :) It's a very useful kitchen tool and we use it for beating food. You can beat eggs or cream with it to add air and make the whole thing light. The word I'm talking about is

A WHISK

In Polish we call the tool trzepaczka. And this is how you pronounce the word whisk. To say more about this great tool, I need to add that you may have either an electric whisk or a hand-held whisk :)A few examples from the Internet:
 • The only downfall was it required batteries but nonetheless a very good whisk.
 • Realizing I would rather be turning than wire cutting I decided to take a cheap whisk with a poor handle and make a handle for it.
 • Realizing I would rather be turning than wire cutting I decided to take a cheap whisk with a poor handle and make a handle for it.
 • When the lentils have cooked through, remove the pan from the heat and use a whisk to break down the lentils.
 • Use a whisk to gently combine the egg and sugar, and beat until the meringue begins to form soft peaks.          


My question to you:
Do you have a whisk in your kitchen? What does it look like? What do you use it for most often?

13 comments:

 1. Everyone have a whisk at the kitchen. But how she look is very hard to write. I use her to make a sauce.But can you explain me what does mean word "nonetheless"?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks emyli287! I am not sure if everyone HAS a whisk IN the kitchen... I hadn't had one for a long time :)

   Kilka uwag do Twojego postu:
   1. everyone HAS
   2. IN the kitchen
   3. What it looks like is hard to describe :)
   4. I use IT...
   5. sause - bez 'a' - rzeczownik niepoliczalny :)
   6. explain TO me
   7. what THE word 'nonetheless' MEANS

   Odpowiadam: nonetheless = niemniej jednak, jednakże, mimo to, niemniej

   :)

   Delete
  2. Dziękuję za przetłumaczenie,nie sądziłam jednak że mam aż tak spory problem z gramatyką ale sądzę że z Pana pomocą poprawie ją bardzo szybko. Miałam tyle pytań ale już zrozumiałam poprawione błędy.

   Now I understand why you don't have a whisk :) good joke heh

   Delete
  3. Well, I do have a whisk! :)

   A co do gramy... no niestety... jak to się mówi... diabeł tkwi w szczegółach, tak? Warto studiować gramatykę, bo dzisiaj się ją bardzo zaniedbuje i dużo mówi się o komunikacji itp. Ale jak tu się skutecznie komunikować, skoro zdania są niegramatyczne i błędne, a przez to wprowadzają niezrozumienie i zażenowanie po stronie słuchacza? Osobiście uważam, że gramatyka jest jak klej... Możesz znać tysiące słów, ale jak nie masz dobrego 'kleju' to z tych słów nic nie skleisz, czyli nie wypowiesz się dokładnie tak, jak byś chciała...

   Delete
  4. No właśnie tu jest mój problem aktualny,kiedyś byłam z tego dobra ale widzę że jednak kilka miesięcy bez ćwiczeń i totalna klapa jest.A może napisałby Pan notatkę o gramatyce?

   Delete
  5. Please, nie 'pan' :) A co dokładnie o gramatyce? Temat rzeka, nie?

   Delete
 2. Of course I've got it! I use it to make scrambled eggs, pancakes, sauce etc. I can't imagine my life without this! ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hah! I've got an electric one and I use it very rarely :)

   Delete
  2. Wow, I have never used an electric whisk! And I think I couldn't. Handheld tools are more reliable :D At least in this case ;)

   Delete
  3. Are you kidding? How come? http://tinyurl.com/czpcbnx

   Delete
  4. Ahhh ok, my mistake. I don't say in Polish "elektryczna trzepaczka", but "mikser". This is why I thought that an electric whisk is like "trzepaczka" but electric :) Of course I've got an electric whisk. However, I use it only to make cakes or something. It is too much work to use it for eggs... You know, You must wash it, put back into cupboard... ;p

   Delete
  5. I see :) This is the same reason why I don't use it very often :) Besides, I can't make too many things myself... What a pity :)

   Delete
 3. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete

Say something here!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...