Tuesday, September 4, 2012

Jak szybciej i efektywniej czytać angielskie teksty?


W nasze życie wkrada się coraz więcej angielskiego... W sumie można stwierdzić, że jesteśmy bombardowani angielskim każdego dnia w reklamach telewizyjnych, radiowych, w prasie, w sklepach, angielski jest obecny na ulicy, w szkole i w stu innych miejscach... Siłą rzeczy człowiek zmuszony jest niejako stawić czoła tej fali zalewających nas każdego dnia słów jeśli nie chce zostawać 'w tyle'. Jeśli zatem natkniemy się na jakieś angielskie słowo, to próbujemy je przeczytać, zrozumieć, dowiedzieć się o co chodzi. I tak właśnie należy postępować... Słówko do słówka i będzie niezła mówka :) Ale to poziom, że tak powiem, podstawowy... Na poziomie bardziej zaawansowanym sami albo jesteśmy zmuszeni albo z własnej woli sięgamy po teksty w języku angielskim. Jest bardzo wiele powodów, dla których tak się dzieje. 
 
Często musimy coś przeczytać po angielsku w pracy, często w szkole, często na studiach, często sięgamy po angielskie teksty na jakiś temat, ponieważ tylko w tej wersji są dostępne... Dzisiaj, jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na jakiś temat, musisz nistety... albo stety :) czytać po angielsku. 
 
Większość stron internetowych na świecie jest w języku angielskim. Mówimy tu o ponad bilionie stron z najróżniejszymi informacjami! Jeśli znasz angielski, jeśli czytasz sprawnie i ze zrozumieniem, to masz automatycznie dostęp do niemal całej wiedzy w sieci! I tu jest pewien problem... Jak czytać szybciej i skuteczniej? 
 
No właśnie... Myślę, że większość ludzi chciałaby być dzisiaj o krok 'do przodu' i wiedzieć więcej od innych na taki czy inny temat :) Trzeba jednak umieć czytać... Niestety Google translator nie jest aż tak bystry, żeby załatwić nam idealne tłumaczenie tekstu, który jest przedmiotem naszego zainteresowania.
Warto dlatego czytać, czytać, czytać i jeszcze raz czytać! To jest jedyny sposób na to, by przez systematyczny kontakt z angielskimi tekstami wyrobić sobie tak bardzo pożądaną i cenną sprawność czytania ze zrozumieniem!   
Co czytać, jak często czytać i na jakim poziomie teksty? Cóż... trzeba czytać jak najczęściej... Ważne by było to czytanie w miarę systematyczne. Pamiętajcie, że practice makes perfect (czyli... praktyka czyni mistrza!). 
 
Na jakim poziomie? Na takim, który jest deko wyższy od Twojego! W końcu chodzi o to, żeby Cię też odrobinę stymulować, nieprawdaż? Nie radzę jednak osobie na poziomie podstawowym sięgać po techniczny tekst na temat zasad działania rozwłókniacza pod nawijakiem :)
Co czytać? Z tym chyba nie ma dzisiaj najmniejszego problemu. Rynek jest pełen najróżniejszych tekstów na papierze i w sieci. Wystarczy się rozejrzeć! 
Jeśli lubisz książki... zacznij regularnie czytać książki w oryginale na dostosowanym dla siebie poziomie. Książek jest masa i na każdy temat. Oczywiście najwięcej książek jest w języku angielskim, ponieważ poza anglojęzycznymi autorami tekstów całe tony książek tłumaczone na język angielski z innych języków! Książki możesz z łatwością kupic w księgarni językowej, na Allegro, w całym mnóstwie językowych księgarni internetowych, albo na przykład na Amazon.com :) Polecam też książki dwujęzyczne, z jednej strony tekst polski, a z drugiej angielski. Są to głównie proste teksty bajek, ale i z tych można się wiele nauczyć, szczególnie jak ktoś zaczyna swoją przygodę z angielskim. 
Jeśli nie przepadasz za książkami... zawsze możesz prasę anglojęzyczną. Tylko prasa po angielsku jest dostępna praktycznie na całym świecie. Znajdź sobie tytuł, który Cię zainteresuje i najlepiej go zaprenumeruj w wersji papierowej lub online! Czytanie prasy pozwoli Ci na poznanie żywego języka jakim posługują się na bieżąco rodzimi użytkownicy. Zerknij na przykład tutaj.
 
Jeśli nie lubisz czytać książek, ani gazet, możesz czytać bloga, który będzie Cię interesował. W sieci w 2011 roku było bilion blogów o przeróżnej tematyce, więc nie ma opcji, żeby ktoś czegoś dla siebie nie znalazł! W tym miejscu zachęcam oczywiście do czytania i śledzenia mojego bloga :)

My question to you:
What English texts do you read? What would you recommend reading? Which websites do you think are worth reading?

No comments:

Post a Comment

Say something here!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...