Saturday, August 25, 2012

Jak rozwijać sprawność słuchania?

Hmmm... Czy jest to także i Twój problem? Wydaje Ci się, że opanowałeś już gramę, czytanie, mówisz też nieźle, a słuchanie... leży... Mam dobrą wiadomość, na pewno nie Ty jedyna/y masz taki problem... Słuchanie to jedna z najtrudniejszych do opanowania sprawności, a na taki stan rzeczy ma wpływ szerego czynników, o czym może kiedy indziej... :)

Jak zatem szybko i skutecznie nauczyć się słuchać i rozumieć język angielski?

Cóż... zła wiadomość... nie ma takiego sposobu. Powiem rzecz, o której mało kto ma odwagę powiedzieć, a chodzi o to, że najlepszym sposobem, by nauczyć się słuchać języka obcego ze zrozumieniem jest oczywiście systematyczne słuchanie! Innymi słowy, im więcej słuchasz, tym lepiej sobie radzisz ze zrozumieniem!

Nie ma innego, lepszego i skuteczniejszego sposobu niż regularne słuchanie czegoś w oryginale! Osobiście nie radzę wierzyć w 'cudowne' metody, które gwarantują opanowanie języka (czyli także słuchanie) w tydzień, dwa, czy cztery... Myślę, że jest to jakieś makabryczne nieporozumienie.

Dzisiaj, w dobie Internetu, z dostępem do fantastycznych materiałów do słchania, z rozwijanie sprawności słuchania nie ma najmniejszego problemu. Kiedy pomyślę, kiedy zaczynałem swoją przygodę z angielskim w 1990 roku, wielkim wydarzeniem było dla mnie w ogóle kupienie słownika angielsko-angielskiego :)

Zdecydowanie zachęcam Cię zatem do skorzystania z kilku fajnych stronek, gdzie znajdziesz całą masę materiałów do słuchania. Najlepiej wybierz sobie takie nagrania, czy kanały, które będą Cię najbardziej interesować... i słuchaj do oporu! :)

Polecam:
Te strony polecam osobiście i gwarantuję, że każdy napewno znajdzie coś dla siebie... :)

A co jeśli nie masz stałego dostępu do Internetu? Też da się to obejść... Polecam oglądanie kanałów telewizyjnych oferujących wiadomości, programy czy filmy w wersji angielskiej. Jeśli nie masz dostępu do telewizji satelitarnej, to warto słuchać audiobook'ów. Jest ich cała masa (np. na Allegro, na eBay, a jeszcze lepiej na Amazon...) Myślę, że jest jeszcze cała masa różnych innych stron z audiobookami w Polsce, wystarczy wygooglować księgarnie językowe i tam poszperać i poszukać audiobook'ów. 

A teraz jak słuchać?

Pół sukcesu, to słuchać systematycznie! Drugie pół, to słuchać tak, żeby słuchanie przynosiło jak najlepsze efekty. Oczywiste jest, że na początku części słuchanego materiału nie będziesz rozumieć w ogóle i nie należy się tym przejmować. W końcu po to słuchasz, żeby się nauczyć, a nie dlatego, że już słuchanie opanowane masz jak native :) Dlatego na samym początku warto uświadomić sobie, że nie wszystko od razu zrozumiesz, bo byłoby to dosyć dziwne :) Musisz zachować zimną krew i słuchać nawet jeśli nie będziesz rozumieć dłuższych wypowiedzi. Nie warto też tłumaczyć wszystko na język polski... to trochę bez sensu i bardziej wtedy rozwiniesz inne umiejętności, a nie słuchanie. Jak słuchasz, to słuchaj :) ... a słuchając zawsze staraj się złapać kontekst, tzn. postaraj się zawsze wyłapać słowa kluczowe, dowiedzieć się o czym w ogóle jest dyskusja. Jeśli będziesz słuchać regularnie, z czasem zobaczysz, że wyłapujesz coraz więcej słów kluczowych, potem mniej kluczowych, a zanim się obejrzysz (czyli po pół roku, roku :)) zauważysz, że wszystko zaczyna Ci wchodzić z dużą łatwością. Po kilku następnych miesiącach nie będziesz już nawet miał/a potrzeby, żeby cokolwiek tłumaczyć na polski (bo na początku jest taki odruch), zaczniesz czuś i myśleć po angielsku i wtedy... NIE PRZESTAWAJ SŁUCHAĆ, bo ludzie w tym momencie czują, że pozjadali wszystkie rozumy i zaniedbują angielski... A zasada jest prosta... w momencie, kiedy przestajesz być systematyczny... zaczynasz się cofać...

Good luck!

My question to you:
Jak wygląda Twoje słuchanie? Czego słuchasz? Z jakim skutkiem? Może polecisz fajne strony, których warto 'posłuchać'?

2 comments:

  1. I usually get C and sometimes B in listenings so it is not bad at all ;D. Well... I listen to BBC and CNN programmes. This helps me a lot because of two points:
    1. After such a listening I can speak better in this specific English accent.
    2. In lots of sentences which are being said by the reportes there is always one or two words which I do not understand, but 50% of these I know after 1 minute after hearing it. The context is the magical thing... We may understand many words from the contexts. For now i do not have any web pages which I could reccomend. I'll try your sites that you wrote in your post. Thanks a lot. :)

    ReplyDelete

Say something here!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...