Sunday, March 25, 2012

MATURA USTNA Z ANGIELSKIEGO 2012 - Zadanie 1 - Przykładowa rozmowa - PRACA

OUP - Photocopiable
Tak może wyglądać przykładowa realizacja Zadania 1 na temat PRACA (kliknij na obrazek z lewej, żeby zapoznać się z przykładowym zestawem).
Time: 3 minutes
Preparation: 30 seconds

Let’s start with Task 1. Read the task. You have about half a minute for that. Then we’ll start.

Can we start now?

Egzaminator: Hi Magda! I've heard you were working as an au pair during your holidays. Tell me something about it.
Zdający: Well, yes. I was working as an au pair and I had many duties. I had to take care of two small children. For example, in the morning I had to prepare breakfast for them and take them to the kindergarten. After that I had to pick them from the kindergarten and in the evening it was my duty to play with them.
Egzaminator: Wow! It seems you had a lot of work...
Zdający: Yes, indeed. I had to demonstrate a few skills when I was applying for this job. I had to prove I could drive a car, speak English and talk to kids...
Egzaminator: I see. What about remuneration?
Zdający: Well, to be honest I didn't earn much. It was approximately $500 a month, but I really like even this little money. I could always spend it wisely on many things such as entertainment, education, etc.
Egzaminator: That's cool.
Zdający: This is not all. I have forgotten to tell you that I also received extra bonuses if I really had a tough day with those kids.
Egzaminator: That's amazing. I wish I could work as an au pair this year.
Zdający: Ha! That's not all. Although I really had to work hard on some days, when I had some free time, I really enjoyed it to the full. We often went on excursions with my host family, I often went to discos with my American friends, and I had enough time to learn English!
Egzaminator: This is all so encouraging! I am sure I will go for an au pair post this year!
Zdający: Yeah. I guess it's really worthwhile.

Pamiętaj, że zawsze musisz odnieść się do każdej chmurki i ją rozwinąć, tak jak w powyższym dialogu.

Thank you.Let’s move to Task 2.

No właśnie, tak to może przykładowo wyglądać :) Mam nadzieję, że ta przykładowa, wymyślona przeze mnie rozmowa przyda się Wam, żeby deko ogarnąć Zadanie 1. Postaram się teraz publikować w miarę regularnie inne przykładowe rozmowy na pozostałe tematy. Talk soon!

No comments:

Post a Comment

Say something here!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...