Tuesday, March 13, 2012

MATURA USTNA Z ANGIELSKIEGO 2012 - Zadanie 2 O czym pamiętać?

Dzisiaj chcę zająć się Zadaniem 2. Ta część egzaminu polega na opisaniu ilustracji i udzieleniu odpowiedzi na trzy pytania. Opisując ilustrację najlepiej jest się trzymać pewnego schematu, tzn. po pierwsze trzeba powiedzieć kto znajduje się na obrazku, po drugie - co robi i po trzecie - gdzie jest. Oczywiście, jeśli ktoś nie ma z mówieniem większych problemów, warto, żeby każdy z tych elementów rozwinął nieco bardziej :) Na czym to miałoby polegać? Ano na tym, żeby mówiąc o osobie/osobach z obrazka powiedzieć o nich nieco więcej, np. jak wyglądają, w jakim są wieku, jakie są między nimi relacje, itp. Mówiąc na przykład o tym gdzie się znajdują warto dorzucić, że znajdują się w pomieszczeniu takim i takim, że pomieszczenie to sprawia takie a takie wrażenie, że znajdują się w nim takie i takie meble, przedmioty, itp. Wreszcie mówiąc o cznnościach, warto podnieść jakość swojej wypowiedzi określając poszczególne czynności osób na obrazku jakimiś ciekawymi przysłówkami, np. They are sitting comfortably on a sofa and watching a match attentively. Warto też wykorzystywac przymiotniki do opisywania rzeczowników... Weźmy to samo zdanie... They are sitting comfortably on a big sofa and watching an interesting match attentively. Generalnie im więcej detali opiszesz, tym ciekawiej :)
Następnie, egzaminator zadaje ci trzy pytanka, na które musisz odpowiedzieć, najlepiej najpełniej jak się da. Nastaw się raczej na pytania szczegółowe, tzn. zaczynające się od who, where, which, how itp. Jeśli jednak pojawi się pytanie ogólne typu 'Do you...' 'Are you...' - to zazwyczaj na końcu dorzucone zostanie niewinne 'dopytanie' 'Why?', którego nie wolno zignorować :) Jeśli podczas opisu obrazka uda ci się powiedzieć na tyle dużo, że uprzedzisz pytania egzaminatora, to tego pytania już nie otrzymasz, i będzie po wszystkim :)
Ważne, żeby dobrze wsłuchac się w zadawane pytania, ponieważ każde przeformułowanie pytania będzie liczyć się jako pomoc i odbije się na sumie punktów... I tak przeformułowanie jednego lub dwóch pytań będzie cię kosztować 1 punkt, a przeformułowanie wszystkich - 2 punkty. Oczywiście, zawsze możesz poprosić o powtórzenie pytania i nie ma to wpływu na twoje punkty! Jeśli czytając tego posta masz więcej pytań, pisz... chętnie odpowiem! Talk soon!

4 comments:

 1. Polecam zagranie w grę przeglądarkową sprawdzającą znajomość języka angielskiego pod adresem http://www.r1ng.pl/empik, codziennie wygrywa się kursy angielskiego lub rabaty!

  ReplyDelete
 2. Dziękuję za linka, choć nie wiem dlaczego znalazł się tutaj...

  ReplyDelete
 3. I am picking a lot out of your creative expressions. Thanks for your moral support for me and others around the world. Keep the good deeds up as long as you possibly can, my friend.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you ARShams. I do hope you will be a regular poster to this blog.

   Delete

Say something here!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...