Sunday, January 8, 2012

MATURA USTNA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO 2012 - Zadanie 1

Dzisiejszy dzień okazuje się być wyjątkowo płodny :) Jestem właśnie po szkoleniu dot. nowej formuły egzaminu ustnego z języka angielskiego. Jeśli zatem ktoś ma jakiekolwiek pytania, służę pomocą :) Wiem, że post nie specjalnie nawiązuje do tytułu bloga, ale od czasu do czasu wpiszę coś, co będzie wykraczało poza tytuł bloga, mam nadzieję, że z pożytkiem dla czytających :)

Egzamin ustny składa się z czterech części:
1) Rozmowa wstępna. (Zdający nie ma tutaj zestawu przed sobą, ale już go wylosował i oddał komisji. Czas: min. 2 minuty, podczas których egzaminator zadaje różne pytania nie związane z tematyką twojego zestawu.)
2) Zadanie 1 (o którym niżej)
3) Zadanie 2 (o którym może kiedy indziej)
4) Zadanie 3 (o którym może kiedy indziej)

Przykładowe zadanie 1:
Przebywając w Anglii na wakacjach doznałaś/eś kontuzji w czasie gry w piłkę. Jesteś u lekarza. Poniżej podane są 4 kwestie, które musisz omówić w rozmowie z egzaminującym: 1) Okoliczności zdarzenia 2) Objawy 3) Wpływ kontuzji na Twoje najbliższe plany 4) Zalecenia i następna wizyta. [Rozmowę zaczyna egzaminujący.]

Prawda, że zadanie bardzo przyjazne? Po rozmowie wstępnej (ok. 2 minut), egzaminator wręcza Ci wylosowany przez Ciebie zestaw i usłyszysz taki tekst: Let's start with Task 1. Read the task. You have about half a minute for that. Then we will start.

Po ok. 30 sekundach, jak sam nie zaczniesz, usłyszysz: Can we start now? Na zadanie pierwsze przeznaczony czas to 3 minuty. To jest najłatwiejsze zadanie ze wszystkich trzech. W tym zadaniu musisz się odnieść i rozwinąć się w rozmowie z egzaminatorem do czterech 'chmurek' [poleceń]. Najważniejsze, aby pamiętać, że trzeba koniecznie zrealizować te cztery 'chmurki'. W jaki sposób? Ano właśnie trzeba nauczyć się dwóch zasadniczych pojęć: ODNIEŚĆ się i ROZWINĄĆ się :) Odniesiesz się do danej chmurki, jak tylko o niej wspomnisz; natomiast rozwiniesz się, jak dodasz od siebie coś ekstra :) I taka realizacja zadania 1 daje Ci ładny początek egzaminu. Za zadanie 1 możesz zdobyć 6 punktów. Niestety to nie wszystko, ponieważ po całym egzaminie ocenia się także inne kwestie, takie jak: zakres, poprawność, wymowa i płynność.W sumie za cały egzamin masz do zdobycia 30 punktów. Fajnie, nie?

Czy chciałbyś się dowiedzieć o pozostałych zadaniach? Pisz w komentarzach! W komentarzach możecie też wpisywać swoje propozycje zrealizowania tego zadania. Do roboty! :)

Talk soon.

2 comments:

  1. "Matura to bzdura...!" jak to powiedział ktoś mądry! Niestety, a dla niektórych może i stety, matura z angielskiego z roku na rok jest coraz prostsza. Jak tak dalej będzie, to w 2022 roku zadanie będzie wyglądało następująco:
    "Jesteś uczestnikiem teleturnieju. 1.Przedstaw się 2. powiedz ile masz lat 3. powiedz skąd jesteś (rozmowę rozpoczyna zdający).

    ReplyDelete
  2. fakt... matura schodzi na psy; dzisiaj, żeby zdać egzamin ustny, trzeba wykazać się poziomem B1, czyli poprzeczka ustawiona jest bardzo nisko... co z drugiej strony nie oznacza, że matura - np pisemna - jest taka prosta, bo chcąc zarobić konkretne punkty, trzeba faktycznie wykazać się przynajmniej poziomem B2; tak czy owak... kiedyś było lepiej :)

    ReplyDelete

Say something here!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...